W naszych mieszkań biologiczne instruzje potrafią spowodować poważne uszkodzenia naszych domów. Na samych panelach podłogowych mogą zadomowić się niewidoczne gołym okiem robaki. Częstym przypadkiem są robaki w panelach podłogowych. Kolejnym, niezwykle dokuczliwym gościem jest psotnik zakamarnik, mogący powodować poważne straty materialne.
Kiedy zauważamy, że nasze panele podłogowe niespodziewanie zaczynają pękać, kruszyć się, a nawet gnić, możemy mieć do czynienia z robakami. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że problem tkwi w niewłaściwym użytkowaniu bądź ustawkach paneli, prawda najczęściej jest bardziej przyziemna i niewygodna – robaki w panelach.
Pojawienie się robaków w panelach podłogowych jest spowodowane głównie wilgotnością. Panele podłogowe to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy, grzybów i owadów. Możemy je niestety zaprosić do naszego domu na wiele sposobów – m.in. poprzez niewłaściwe traktowanie paneli, utrzymywanie zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, czy zbyt częste i obfite mycie podłóg.
Wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi larw owadów, które następnie przekształcają się w robaki. Są one niewielkie, więc trudno je zauważyć gołym okiem. Niemniej, jeśli zauważymy kruszenie się paneli, małe otwory, czy też ujrzmy nieznane owady, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty, który pomoże nam zidentyfikować problem i podpowie, jak z nim walczyć.
Bezrobocie to nie jedyny poruszany tutaj problem. Kolejnym, niezwykle dokuczliwym gościem jest psotnik zakamarnik – zwany również gryzkiem. To mały pasorzyt, który potrafi przeniknąć do domów i mieszkań, gryząc i niszcząc wszystko na swojej drodze. Zakamarnik potrafi zniszczyć nie tylko meble, ale także różnego rodzaju tekstylia, odzież, a nawet… książki. Co za psotnik!
ROBAKI W PANELACH, PSOTNIK ZAKAMARNIK mogą więc spowodować poważne uszkodzenia naszego domu. Ich likwidacja bywa skomplikowana i mozolna. Często trzeba odłożyć panele, kupić nowe, odświeżyć powierzchnię podłogi. Z psotnikiem zakamarnikiem sprawa jest jeszcze trudniejsza, a wszystko zależy od skali infestacji.
Podsumowując, ochrona przed robakami w panelach i psotnikiem zakamarnikiem powinna opierać się przede wszystkim na profilaktyce. Właściwa wentylacja pomieszczeń, utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, unikanie bezpośredniego kontaktu paneli z wodą, są podstawą zdrowego i bezpiecznego domu. Pamiętajmy, że robaki i psotniki zakamarniki to nieporządani goście, na których zaproszenie nigdy nie powinno wpaść do skrzynki pocztowej!