Site Overlay

Jacek Wszoła: sport będę najmilej wspominał

Jacek Wszoła to emerytowany polski lekkoatleta, uważany za jednego z najwybitniejszych skoczków wzwyż wszechczasów. Urodził się 30 czerwca 1956 roku w Sochaczewie.

W wieku 19 lat Wszoła wygrał swoje pierwsze duże międzynarodowe zawody, zdobywając złoty medal na Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce w 1975 roku w Katowicach. Następnie zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, gdzie pokonał wysokość 2,23 m. Jednak to jego występ na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku ugruntował jego miejsce w historii.

Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie Wszoła zdobył złoty medal w skoku wzwyż skokiem na 2,34 m. Był to nowy rekord olimpijski, a także wyrównał ówczesny rekord świata. Było to niezwykłe osiągnięcie Wszoły, który musiał walczyć z jednymi z najlepszych skoczków wzwyż na świecie, w tym z Dwightem Stonesem z USA i Gerdem Wessigiem z NRD.

Po triumfie olimpijskim Wszoła nadal dominował w skoku wzwyż, wygrywając kilka ważnych zawodów. W 1982 roku ustanowił nowy halowy rekord świata skokiem na 2,37 m, który utrzymywał się przez cztery lata. On również zdobył dwa złote medale na halowych mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce i srebrny medal na mistrzostwach świata w 1983 roku.

Wszoła wycofał się z zawodów w 1984 roku, ale pozostawił trwałą spuściznę w sporcie skoków wzwyż. Był znany ze swojego unikalnego stylu, który obejmował technikę skoku przypominającą nożyce. Miał również wyjątkową szybkość, moc i wyczucie czasu, co pozwalało mu z łatwością pokonywać duże wysokości.

Oprócz osiągnięć sportowych Wszoła odznaczał się także sportową postawą i pokorą. Cieszył się szacunkiem kolegów sportowców i był wzorem do naśladowania dla młodych sportowców w Polsce i na świecie.

Dziś Wszoła uważany jest za jednego z najwybitniejszych skoczków wzwyż wszechczasów. W 1999 roku został wpisany do Galerii Sław Polskiego Sportu, aw 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Podsumowując, Jacek Wszoła to prawdziwa legenda sportu skoków wzwyż. Jego wybitne osiągnięcia na bieżni oraz sportowa postawa i pokora poza bieżnią sprawiły, że stał się ukochaną postacią w Polsce i na świecie. Na zawsze zostanie zapamiętany jako jeden z największych sportowców wszechczasów.